Bengaluru, Karnataka
GST No. 29GHMPS3889A1ZM
Approx. Rs 3,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 3 to12 mtr |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Cool White |
| Pole Type | Octagonal |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface treatment | Hot Dip Galvanized |
| Usage/Application | Highway |
Additional Information:
Approx. Rs 4,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 9m |
| Brand | SMI Poles |
| Material | GI |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Octagonal |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street Light |
Additional Information:
Approx. Rs 4,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 9m |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Octagonal |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Features | Poles comes with hot dip galvanization, no need to paint every year. |
| Country of Origin | Made in India |
We are manufacturing a quality assured GI OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having GI octagonal cross section throughout. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket. These poles have a special and unique design that gives it more strength. This pole is manufactured by capable professionals using ultra-modern machinery and high-quality material.
Additional Information:
Approx. Rs 4,200 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 9m |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Octagonal |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
Present day use of street lighting poles is not merely restricted to mundane fixtures for street illumination. The decorative embellishments - like ornamental brackets - are intended to play a dual role: as attractive and eye-catching street furniture by day; and to enhance the aesthetics of basic night illumination. This range of Hot-Dip Galvanized Octagonal Poles for Street Lighting with decorative Cap Type Bracket & Sward Type Bracket
Approx. Rs 5,300 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 9m |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | White |
| Shape | Octagonal |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Highway |
| Country of Origin | Made in India |
GI OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having GI octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Approx. Rs 5,750 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Shape | Square |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | Single Arm |
| Shape | Tubular |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 5 m |
| Height | 9m |
Additional Information:
Approx. Rs 80,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 12m |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Highway |
| Shape | Octagonal |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | White |
GI OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having GI octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Approx. Rs 50,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Mounting Type | Foundation or Digging |
| Brand | SMI Poles |
| Color | Any color |
| Size | Min 3 mtr to 30 mtr |
| Customisation | Customised |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 9 M |
| Shape | Tubular |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Warm White |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
Swaged Poles include Light Poles in single hang & double hang, Street Light Poles and Traffic Light Poles etc. We design and manufacture swaged poles and specialty steel structures. These include all standard types of highway and street lighting poles as well as the standard types of traffic signal poles.A utility pole is a column or post typically made out of wood used to support overhead power lines and various other public utilities, such as electrical cable, fiber optic cable, and related equipment such as transformers and street lights.
Additional Information:
Explore More Products
© Shri Manjunatha Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited