Bengaluru, Karnataka
GST No. 29GHMPS3889A1ZM
Approx. Rs 8,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 2-6 Meter |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Shape | Tubular |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Surface Finish | Polished |
Additional Information:
Approx. Rs 4,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Height | 3-9 Meter |
| Shape | Tubular |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Cool White |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Highway |
| Weight | 20 to 150Kg |
| Surface treatment | Powder coating, Painting, Galvanized |
In order to keep pace with the never-ending demands of customers, we are involved in offering a wide range of Decorative Designer Light Pole.
Approx. Rs 3,200 / PIECEGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 10 PIECE |
| Height | 3 to 9 mtr |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Street |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Pure Polyester Powder Coating or Painting |
| Number Of Light | 1,2,3,4 |
| Life Hours | 50000 hr |
| Weight | 10 to 260 g |
| Foundation Plate Thickness | 6 to 16 mm |
| Certification | ISI Certified |
| Light Source | LED |
| Dimensions | 3 to 9 mtr |
| IP Rating | IP 66 |
| Features | Sturdiness |
| Rating | IP 66 |
| Wattage | 240 v |
| Surface Coating | Powder Coating,Painting And Hot Dip Galvanize |
Additional Information:
Approx. Rs 5,650 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 9m |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Octagonal |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Highway |
GI OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having GI octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Additional Information:
Approx. Rs 4,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Country of Origin | Made in India |
| Arm Type | Single Design Arm |
Additional Information:
Approx. Rs 3,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 6 m |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Number Of Light | 1 |
| Plate Thickness Mm | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 5,050 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power Rating | 60 watt light |
| Certification | ISI |
| Weight | 30 to 40 kg |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 50,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 12m |
| Pole Type | Round |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | White |
| Usage/Application | Highway |
| Shape | Octagonal |
Approx. Rs 3,600 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 9m |
| Usage | Campus Lighting, Street Lighting, Garden Lighting, Pathway Lighting |
| Pole Type | Single-Arm |
| Pole Height | 5 m |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street |
| Lamp Type | LED |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Shape | Decorative |
| Lighting Color | White |
| Finish | Powder Coated |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Color | White |
We are manufacturer, supplier of Electric Pole, Street Light Pole, Decorative Pole, Fab Bollard, Octagonal Pole, Octagonal Decorative Pole, Ladder Type High Mast System and High Mast System. Our offered array of products is accurately manufactured making use of an excellent quality raw material. Offered array of products is quality assured on assorted parameters according to the needs of the clients. We have a team of skilled quality controllers, who precisely test these products for optimum quality. Clients can avail these products from us at reasonable prices.
Additional Information:
Explore More Products
© Shri Manjunatha Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited