Bengaluru, Karnataka
GST No. 29GHMPS3889A1ZM
Approx. Rs 2,300 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Length | 7 m |
| Pole Type | Round |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Octagonal |
| Lighting Color | Cool White |
| Height | 5-20 Meter |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Polished |
Additional Information:
Approx. Rs 2,200 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Cool White |
| Height | 3 - 20 Meter |
| Technique | Hot Rolled Jindal or Apollo Make pipes & sheets |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Powder coated,Sandblasting with aluminium paint and Hot Dip galvanized |
Additional Information:
Approx. Rs 3,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Length | 7 m |
| Designation | Tubular Pole |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Cool White |
| Height | 9m |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Shape | Tubular |
Swaged Poles include Light Poles in single hang & double hang, Street Light Poles and Traffic Light Poles etc. We design and manufacture swaged poles and specialty steel structures. These include all standard types of highway and street lighting poles as well as the standard types of traffic signal poles.A utility pole is a column or post typically made out of wood used to support overhead power lines and various other public utilities, such as electrical cable, fiber optic cable, and related equipment such as transformers and street lights.
Approx. Rs 7,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Length | 7 m |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Warm White |
| Height | 9m |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Shape | Tubular |
Swaged Poles include Light Poles in single hang & double hang, Street Light Poles and Traffic Light Poles etc. We design and manufacture swaged poles and specialty steel structures. These include all standard types of highway and street lighting poles as well as the standard types of traffic signal poles.A utility pole is a column or post typically made out of wood used to support overhead power lines and various other public utilities, such as electrical cable, fiber optic cable, and related equipment such as transformers and street lights.
Approx. Rs 9,600 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 9m |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Tubular |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Highway |
Swaged Poles include Light Poles in single hang & double hang, Street Light Poles and Traffic Light Poles etc. We design and manufacture swaged poles and specialty steel structures. These include all standard types of highway and street lighting poles as well as the standard types of traffic signal poles.A utility pole is a column or post typically made out of wood used to support overhead power lines and various other public utilities, such as electrical cable, fiber optic cable, and related equipment such as transformers and street lights.
Approx. Rs 4,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 9m |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Tubular |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
Additional Information:
Approx. Rs 4,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 9m |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Tubular |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
Swaged Poles include Light Poles in single hang & double hang, Street Light Poles and Traffic Light Poles etc. We design and manufacture swaged poles and specialty steel structures. These include all standard types of highway and street lighting poles as well as the standard types of traffic signal poles.A utility pole is a column or post typically made out of wood used to support overhead power lines and various other public utilities, such as electrical cable, fiber optic cable, and related equipment such as transformers and street lights.
Additional Information:
Approx. Rs 3,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 9m |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | White |
| Shape | Tubular |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
Swaged Poles include Light Poles in single hang & double hang, Street Light Poles and Traffic Light Poles etc. We design and manufacture swaged poles and specialty steel structures. These include all standard types of highway and street lighting poles as well as the standard types of traffic signal poles.A utility pole is a column or post typically made out of wood used to support overhead power lines and various other public utilities, such as electrical cable, fiber optic cable, and related equipment such as transformers and street lights.
Approx. Rs 5,300 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 9m |
| Length | 7 m |
| Designation | Tubular Pole |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Tubular |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
Explore More Products
© Shri Manjunatha Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited