Bengaluru, Karnataka
GST No. 29GHMPS3889A1ZM
Approx. Rs 3,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Material | Metal |
| Height | 5 Meter |
| Wattage | 30 W |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 2,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Pole Type | MS Pole |
| Pole Height | 3 m |
| Material | MS |
| Finish | Powder Coated |
| Arm Type | No Arm |
| Mounting Base | Plate Base |
| Top Diameter | 60 mm |
| Usage | Street CCTV |
CCTV camera poles are structural supports designed for mounting surveillance cameras to ensure maximum coverage, stability, and security in urban, commercial, or industrial applications. Constructed from durable materials like hot-dip galvanized iron (GI) or mild steel (MS), they are typically 3 to 15 meters in height (up to 60m for specialized, high-mast applications), featuring circular or octagonal shapes, anti-rust coatings, and vibration resistance for clear video capture.
Approx. Rs 2,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Pole Height | 6 m |
| Pole Type | Tubular |
| Material | Mild Steel |
| Coating | Powder coated |
| Arm Type | Double arm |
| Suitable Wattage | 25 W to 40 W |
| Mounting Type | Bottom plate |
| Usage Area | Roadside |
| Pole Shape | Straight |
Approx. Rs 3,870 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Pole Height | 5 m |
| Series | Street LED |
| Pole Shape | Tubular |
| Material | Aluminium |
| System Efficacy | 100 lm/W |
| Input Voltage | 400 |
| Certification | ISI |
| Wattage | 90W |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© Shri Manjunatha Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited