Bengaluru, Karnataka
GST No. 29GHMPS3889A1ZM
Approx. Rs 7,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Mast Height | 9 MTR |
| Number Of Fixtures | 6 Fixtures |
| Lowering System | Ladder type |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Material | Galvanized Steel |
| Application | Stadium |
| Foundation Type | Raft Foundation |
| Control Panel | Timer Control |
GI (Galvanized Iron) octagonal poles are tapered, high-strength structures (3m to 12m+ height) used for street and highway lighting, hot-dip galvanized for corrosion resistance (IS 2629/4759 standards). They feature a single-section design (up to 9m) with 3-5mm thickness, base plate mounting, and integrated service doors.
Additional Information:
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating | 12 W |
| Bollard Height | 800 mm |
| Body Material | Aluminium |
| Light Color | Warm White |
| IP Rating | IP65 |
| Working Voltage | 24 V DC |
| Beam Direction | 360° |
| Finish Color | Grey |
Additional Information:
Explore More Products
© Shri Manjunatha Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited